This job posting isn't available in all website languages

Acquisitions’ Manager

Planning, Scheduling, Project Control
SKA000AH0 Requisition #
Sign Up for Job Alerts

Role:

Skanska Residential Development Poland is looking for an experienced Acquisitions’ Manager who shall actively support the company in building land bank for future Residential Projects.

Specific responsibilities:

Within the role of Acquisitions’ Manager you will be responsible for active search of new plots for Residential projects of Skanska RD Poland. Your priority would be to stay updated with the market situation and to run negotiation processes that will lead to securing the right number of plots to be purchased.

You will be responsible for analyzing the risks and opportunities, finance modeling and preparing the best recommendations for land purchase.

You will coordinate multidisciplinary teams consisted of sales, project management, marketing and external parties for new possibilities on the market and project concepts. You will work together and report to Acquisitions’ and Business Development Director of Skanska RD.

Profile / requirements:

We are looking for a leader with proven track record in successful developing land bank for residential projects. You are a perfect candidate for us if you understand value drivers, risks and opportunities in Residential Development. You are able to work independently and you have great analytical skills. You are able to make good decisions and deal with ambiguity. You are able to design and implement effective processes using your strong leadership skills and internal drive. You are perceived as a clear leader by cross-function teams. You have high ethical standards shown both: by respect to your values and respect to people around you.

Place of work:
Kraków

For more information please contact: anna.ziniewicz@skanska.pl.

Kandydacie: Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez  Skanska Residential Development Poland sp. z o.o. (Skanska), z którą możesz kontaktować się: pod adresem do korespondencji Al. „Solidarności” 173, 00-877 Warszawa  lub bezpośrednio z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem mailowym: odo_spp@skanska.pl
Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie przepisów prawa pracy wyłącznie w celu przeprowadzenia danej rekrutacji. Prosimy o wyrażenie przez Ciebie zgody na przetwarzanie przesłanych danych, która powinna brzmieć następująco: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w moim zgłoszeniu rekrutacyjnym na niniejsze stanowisko przez Skanska Residential Development Poland sp. z o.o.”.

Jeżeli nie wyrazisz zgody w swoim CV lub liście motywacyjnym, poprosimy Cię o jej uzupełnienie na rozmowie kwalifikacyjnej lub o dostarczenie nowych dokumentów aplikacyjnych niezawierających informacji objętych przepisami prawa pracy.
Twoje dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu przeprowadzenia rekrutacji:
  1. na niniejsze stanowisko, lecz nie dłużej niż przez trzy miesiące, na wypadek, gdybyśmy musieli powtórzyć rekrutację;
  2. na inne, podobne stanowiska w Skanska przez okres 1 roku, jeżeli wyrazisz nam zgodę na umieszczenie Twoich danych w naszej bazie kandydatów do pracy: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w moim CV dla celów przyszłych rekrutacji w Skanska Residential Development Poland sp. z o.o. "
W dalszym etapie rekrutacji możesz zostać poproszony o przedstawienie swojego portfolio, wykonanie testów/kazusów merytorycznych, przekazanie próbki Twojej pracy, wykonanie testów osobowościowych, analitycznego myślenia, językowych oraz o uczestnictwo w diagnozie potencjału menadżerskiego.
W każdej chwili możesz cofnąć wyrażone zgody, wysyłając e-mail na adres: odo_spp@skanska.pl lub przez portal Talent. Masz również prawo do dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz przeniesienia. Pełną informację o wszystkich przysługujących Ci prawach uzyskasz https://www.skanska.pl/o-skanska/kariera/ochronadanychwrekrutacji/skanska-residential-development-poland-sp.-z-o.o.2/obowiazek-informacyjny-wobec-pracownikow-zatrudnionych-na-umowe-o-prace/.
Employee sign-in

Previous job searches

Register your interest

Did not find a job you were looking for? Create a profile to submit your CV/Resume and register your employment interests.

My profile and submissions

Increase your visibility by updating your profile and track your submissions.

Go to profile
Please try again.

Oops!

Either there was a problem on our end with the action you just performed, or we are currently having technical difficulties with our system. Please try again later.